ВИДЕО: Најмалку 50 жртви во пожар во болница во Ирак

Од:

Најмалку 50 лица загинаа, а 20 се повредени во пожар што зафати болница во која се лекуваат заразени со Ковид-19 во ирачкиот град Насирија, јави ирачката државна новинска агенција ИНА.

Министерството за здравство соопшти дека потрагата по преживеаните во болницата Ал-Хусаин продолжила откако пожарот бил ставен под контрола.

Медицински извори велат дека бројот на жртвите може да се зголеми затоа што многу пациенти се водат како исчезнати.

Би можело да ве интересира

Двајца турски војници загинаа во нападите во Сирија и Ирак

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска