(ВИДЕО) Најмалку 21 загинати во торнадо кое опустоши дел од Мисисипи

Од:

Најмалку 21 лице загина во силно невреме и најмалку едно торнадо кое опустоши дел од Мисисипи. Според Си-Ен-Ен, ветрот откорнал покриви, а илјадници луѓе останале без струја.

Операцијата за пребарување и спасување на исчезнатите во невремето започна откако беше потврдено дека торнадото ги погодило градовите Силвер Сити и Ролинг Форк. Еден жител рече дека Сити Сити е уништен.

Четири лица се водат како исчезнати, а тимовите за пребарување и спасување трагаат по преживеани откако невремето ја погоди областа Сивер Сити во западен Мисисипи, соопшти државната Агенција за вонредни состојби.

„За жал, очекуваме овие бројки да се променат“, најавија тие, мислејќи на зголемување на бројот на жртви.

„Никогаш не сум видел вакво нешто. Ова беше многу добар мал град, а сега го нема“, изјави жител на Си-Ен-Ен.

Најмалку 13 смртни случаи се пријавени во близина на Џексон, рече судијата на округот Шарки, Ангела Истон.

Тројца други се мртви, а најмалку две лица се во критична состојба во округот Хемфрис, изјави за Си-Ен-Ен рано утринава директорот за управување со вонредни состојби Ројс Стид.

Во округот Керол, три лица загинаа во еден дом, изјави судскиот совет Марк Стајлс за Си-Ен-Ен, додавајќи дека се чини дека тие загинале во торнадото.

Дополнително, две лица загинаа во округот Монро во североисточниот дел на Мисисипи, изјави судскиот совет Алан Гурли.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Драма во автобус во САД: Патник бараше да излезе, па извади пиштолот на возачот, а потоа настана хаос

ВИДЕО: Москва издаде потерница за американски сенатор поради монтирана снимка

Ана Ололовска

Договорот за лимитот за задолжување на САД ги крена азиските берзи

Трагичен случај: Менаџер на синџир за брза храна се заглави во замрзнувач и почина од студ

Горан Наумовски

Амнестирани 12 „вештерки“ во САД после 400 години

(ВИДЕО) Пукање меѓу моторџиски банди во САД: На собир на речиси 30.000 моторџии, најмалку три лица загинаа

Горан Наумовски