ВИДЕО: Најмалку 21 лице загинаа во пожар во станбена зграда во Појасот Газа

Од:

Најмалку 21 човек загинаа, а неколку се повредени во пожар што избувна во зграда во Појасот Газа.

Пожарот избувна во станбена зграда во бегалскиот камп Џабалија во северниот дел на Појасот Газа.

Џабалија е еден од осумте бегалски кампови во тој регионот. Во Појасот Газа живеат 2,3 милиони луѓе, поради што е најгусто населена област во светот.

Би можело да ве интересира

Израел нападна цели на Хамас по ракетниот напад од Газа

Ана Ололовска

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Газа

Ана Ололовска

Примирјето ја издржа ноќта, Палестинците објавија дека има над 40 жртви

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Се зголемува бројот на жртвите во Газа – убиен е еден од водачите на Исламскиот џихад

Горан Наумовски

Велика Британија повика на брз прекин на насилството во Појасот Газа