ВИДЕО: Најмалку 19 загинати и 32 повредени патници откако автобус се заби во куќа во Мексико

Од:

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, соопштија властите, пренесе ДПА.

dobivaj vesti na viber

Автобусот удрил во куќа во малиот град Сан Хозе Ел Гард, на околу 50 километри југозападно од Мексико Сити, откако му откажале сопирачките, соопштија властите.

Автобусот патувал од западната држава Мичоакано, до местото за аџилак Чалмо, се наведува во соопштението на властите.

Меѓу повредените има и малолетници.

Според медиумите, сите патници биле аџии.

Мексиканскиот помошник секретар за безбедност Рикардо де ла Круз изјави дека ќе оди на местото на несреќата за да ги координира напорите за помош на повредените и поддршка на семејствата на жртвите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Се степале сопругата и љубовницата, мажот и детето се обиделе да ги разделат

Претседателот на Мексико во писмо до Бајден нуди азил за Асанж

Уапсен еден од најбараните мексикански нарко босови во САД

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Мексико падна воен хеликоптер – 14 загинати и еден повреден

Ана Ололовска

Поранешен претседател на Мексико е обвинет за учество во шема за финансиска измама од милиони долари

Ана Ололовска

Најавена средба на претседателите на САД и Мексико, на која ќе разговараат за прашањето на мигрантите

А1он