ВИДЕО: Најмалку 17 загинати во пожар во хотел во Њу Делхи

Од:

Во пожар што избувна во хотелот „Арпит Палас“ во центарот на главниот град на Индија, Њу Делхи загинаа најмалку 17, а повеќемина се повредени.

Помеѓу загинатите се и мајка со дете, кои загинаа откако скокнаа од прозорец за да се спасат од огнот.

Огнот е изгаснат, а пожарникарите до сега спасија 35 луѓе. За време на пожарот во хотелот со 65 соби имало околу 150 гости

Пожарите во Индија се чести поради лошите стандарди за безбедност и не применувањето на прописите.

Би можело да ве интересира

Трамп: Индија и Пакистан да ги намалат тензиите околу Кашмир

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожар во болница во Њу Делхи, се евакуираат пациентите

Индија во следните денови планира олеснување на рестрикциите во Кашмир

А1он

Моди ја бранеше индиската политика за Кашмир

А1он

Во Индија во сезоната на монсуни загинаа најмалку 209 луѓе

А1он

Индискиот Врховен суд ја потврди блокадата на Кашмир