ВИДЕО: Најголемиот судир на возови во Индија во последните 20 години, повеќе од 280 загинати

Од:

Најмалку 288 луѓе загинаа, а уште 850 се повредени во судирот на возови во индиската држава Одиша, изјави за AFP официјален претставник на Одиша, при што Ројтерс наведува дека станува збор за најсмртоносната железничка несреќа во Индија во повеќе од две децении.

Судханшу Саранги, началник на противпожарната служба во Одиша, рече дека опоравувањето на жртвите се уште е во тек и дека има многу посериозни повреди, пренесува Ројтерс.

Главниот секретар на Одиша Прадип Јена објави на Твитер дека повеќе од 200 амбулантни возила се повикани на местото на несреќата во областа Баласоре во Одиша и дека се мобилизирани дополнителни 100 лекари, покрај 80-те што веќе се таму.

„Спиев. Ме разбуди бучавата на возот кој излета од шините. Одеднаш видов 10-15 мртви. Успеав да излезам од вагонот, а потоа видов многу распарчени тела”, рекол неидентификуваниот маж кој преживеал.

Видео снимката покажува како спасувачите се качуваат на страната на еден од оштетените возови за да најдат преживеани, додека патниците врескале за помош и плачеле. Судирот се случил вчера околу 19 часот по локално време (15:30 по средноевропско време).

Би можело да ве интересира

Османи во Њу Делхи се сретна со потпретседателот на Индија, Дханкар

(ВИДЕО) Бес во Индија поради снимка: Наставничка ги тера децата да тепаат соученик муслиман

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се урна скеле во Индија, најмалку 26 работници загинаа

(ВИДЕО) Историски подвиг за Индија: Вселенското летало слета на Месечината

Катерина Ѓуровски

ВО ЖИВО: Индиското летало се обидува да се спушти на Месечината

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Историски потфат на Индија: Нејзиното вселенско летало слетува на Месечината

Катерина Ѓуровски