ВИДЕО: На Сицилија уапсена мафијашка шефица што го користела 12-годишниот син за продажба на дрога

Од:

Во серија апсења на членови на мафијашкиот клан Гали, во италијанскиот град Месина, на Сицилија, денеска се уапсени десетици луѓе, јавуваат италијанските медиуми.

Меѓу уапсените, кои главно се товарат за организирање трговија со дрога, нелегално обложување и изнуда, е и една жена која раководела со нарко-група, а според полицијата, таа го користела својот 12-годишен син за да ја испорачува дрогата.

Друга група од кланот Гали, предводена од мафијашкиот бос Карло Алтавила, набавувала големи количества наркотици од Калабрија и Кампања, соопшти италијанската полиција.

Уапсените се обвинети дека се припадници на мафијашко криминално здружение, кое организирало нелегални трки на коњи, нелегално обложување на неовластени спортски натпреварувања, за малтретирање животни, лажен пренос на стока, изнуди и продажба на дрога.

Би можело да ве интересира

Рекорден број смртни случаи од Ковид-19 во Италија

Жарко Настоски

На натпреварите од Европското првенство во Италија ќе има гледачи

Жарко Настоски

Скоро милион Италијанци останале без работа во изминатата година

Жарко Настоски

Во Италија државата прислушувала новинари кои ја истражувале миграцијата

Жарко Настоски

Орбан, Моравјецки и Салвини ги удрија темелите на нов сојуз

Ана Ололовска

Протести на италијанските новинари поради прислушкување на нивните телефонски разговори

Ана Ололовска