ВИДЕО: На пропалестинските демонстрации во Берлин уапсени биле 59 лица, 93 полицајци се повредени

Од:

Во судирите на пропалестинските демонстрации во Берлин, уапсени се 59 лица, а повредени се речиси 100 полицајци, соопшти денеска германската полиција.

Околу 3.500 луѓе се собраа вчера во Берлин, на еден од бројните европски собири по повод растечкиот конфликт меѓу Израел и палестински Хамас во Појасот Газа.

Кога полицијата се обиде да ги растера демонстрантите со солзавец, тие возвратија со фрлање шишиња и камења. Притоа се повредени 93 полицајци.

Би можело да ве интересира

По цел еден век, германската армија вработи рабин како верски советник

Жарко Настоски

Бундесбанк: Германците во текот на пандемијата повеќе користеа готовина

Ана Ололовска

Палестина не ја сака израелската донација вакцини против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Повторно камења и гумени куршуми во Ерусалим, десетици Палестинци повредени и уапсени

Жарко Настоски

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Меркел и Макрон на состанок во Берлин за европската политика и за пандемијата

Ана Ололовска