(ВИДЕО) На демонстрациите во Шведска беше обесена куклата Ердоган, реагира Турција

Од:

Турција денеска го повика на разговор шведскиот амбасадор во Анкара, Стафан Херстром поради демонстрациите во Стокхолм.

На демонстрациите, кукла што го претставува турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган висеше за нозе пред градското собрание, изјави дипломатски извор за Ројтерс.

„Очекуваме дека сторителите на инцидентот ќе бидат идентификувани и дека ќе се спроведат потребните процеси и Шведска ќе ги исполни своите ветувања“, изјави дипломатски извор од Турција.

Министерството за надворешни работи на Шведска потврди дека амбасадорот бил повикан во Министерството за надворешни работи во Анкара, но одби да даде детали за што се разговарало. Херстром претходно беше повикан во октомври поради „навредлива содржина“ за Ердоган на шведската јавна телевизија.

Сцените на протестите во Стокхолм го истакнаа прашањето за турското владеење во минатото, при што Ердоган рече дека на членовите на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) не треба да им се дозволи да парадираат во Шведска.

Би можело да ве интересира

„За нас леб од 33 денари, за министрите плата од 1.800 евра“ – Протест на вработените во Министерството за култура

Орце Костов

Шефот на шведската дипломатија: Не сум сигурен дека ќе влеземе во НАТО до јули

Утре во Скопје ќе има протест и марш, МВР со посебен сообраќаен режим

Горан Наумовски

(ВИДЕО) „Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат?“ – битолчани излегоа на протест за малата Јана

Горан Наумовски

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Жестоки судири меѓу полицијата и граѓаните во Атина