ВИДЕО: Можен судир на авиони на аеродромот Ханеда во Токио

Од:

Можен контакт меѓу два комерцијални авиони предизвика затворање на една од четирите писти на аеродромот Ханеда во Токио во саботата наутро, објави јавната телевизија NHK, цитирајќи го Министерството за транспорт.

Контактот со авионот се случил околу 11 часот (02:00 часот по Гринич) во саботата, објави NHK.

На снимката што ја објави таа телевизија се гледаат авионите на Eva Airways и Thai Airways на пистата, без видливи оштетувања.

Би можело да ве интересира

Јапонија призна: Нашата армија не може да ја заштити земјата

Јапонија почна да испушта прочистена радиоактивна вода од Фукушима во океанот

Силен земјотрес во Јапонија

Тајфун во Јапонија и Јужна Кореја, откажани сите летови и возови: Се заканува уште едно невреме

78 години од атомскиот напад на Хирошима

Поплави во Јапонија: Најмалку две лица загинаа, шест се исчезнати