ВИДЕО: Моментот кога шефот на ОН сфати дека чита погрешен говор

Од:

Генералниот секретар на ОН предизвика смеа кај присутните на самитот за климата COP27 кога почна да чита погрешен текст.

„Мислам дека ми дадоа погрешен говор“, рече Антонио Гутереш.

Неговите колеги набрзо му ги донесоа вистинскиот текср, а Гутереш објасни дека се состанува со група млади делегати подоцна во текот на денот и дека тоа е говор за тој настан.

Би можело да ве интересира

Гутереш го повика Пјонгјанг да се врати на преговарачката маса за денуклеаризација

САД го обвинија шефот на Обединетите нации: Очигледно потпадна по рускиот притисок

Катерина Павлова-Николовска

Гутереш: Светот го изневери Мјанмар

Гутереш за најавената анексија на окупирани делови од Украина кон Русија: Не смее да се прифати

Ковачевски-Гутереш: Соработката со ОН продолжува

(ВИДЕО) Гутереш: Да се истражи списокот насилства извршени во Украина