ВИДЕО: Молотов коктел фрлен во регрутен центар кај Москва

Од:

Непознато лице фрлило молотов коктел низ прозорецот на регрутен цеnтар во Шчелково во близина на Москва. Предизвикан е пожар јавуваат руските медиуми.

Ова е последен во серијата инциденти во регрутните центри низ Русија откако почна мобиизацијата во земјата. Претседателот Владимир Путин објави делумна мобилизација на 21. септември. Вчера рускиот претседател соопшти дека се мобилизирани 220 илјади лица и дека нема да има дополнителна регрутација.

Би можело да ве интересира

Русија се обидува да го зголеми бројот на војници без мобилизација тврди британското разузнавање

Украина отвори линија за предавање на руските војници: „Се јавуваат до 100 дневно“

Руските резервисти масовно гинат копајќи ровови и во нападите врз Бахмут тврдат Британците

Кремљ: Нема потреба од претседателски декрет за завршување на мобилизацијата

Шојгу објави крај на мобилизацијата во Русија

ВИДЕО: Путин им покажа како се пука на новите војници

Катерина Павлова-Николовска