ВИДЕО: Молњи предизвикаа повеќе од 130 пожари во Канада

Од:

Повеќе од 130 шумски пожари брснеа во Канада во облстите кои беа зафатени од топлотне бран. Владата најави дека ќе ја испрати армиски хеликоптери за да им помогне на локалните спасувачки служби кои се обидуваат да ги стват поќарите по контрола.

Претходно во текот на оваа седмица малото место Литон во Британска Колумбија кое беше зафатено од екстремно високи температури од 50 степени беше речиси комплетно уништено од поќар, а населението беше евкуирано.

12.000 молњи ја подгодила оваа област потврдуваат лолакните власти.

Би можело да ве интересира

Трудо победи на изборите во Канада, О’Тул го призна поразот

Ана Ололовска

Партијата на Трудо најверојатно победи на парламентарните избори во Канада

Ана Ололовска

Трудо им порача на Канаѓаните дека им е потребна влада која верува во науката

Ана Ололовска

Шеќеринска: Дополнителна соработка со Словенија за успешно справување со пожарите во иднина

А1он

Владата ја укина забраната за движење во шуми и шумски предели

А1он

САД: Границите со Канада и Мексико остануваат затворени

А1он