ВИДЕО: Млад пар во Иран објави видео како танцуваат на улица, судот ги осуди на 21 година затвор

Од:

СУД во Иран осуди млад човек и негова девојка на по 10 и пол години затвор, откако објавија видео на социјалните мрежи како танцуваат во близина на плоштадот Азади во Техеран, објави вчера новинската агенција за човекови права.

Парот, кој беше уапсен на 1 ноември минатата година во нивниот дом по објавувањето на видеото, добија и двегодишна забрана за користење интернет и напуштање на земјата, пренесува Ал Арабија.

Астијаж Хагиги и Амир-Мохамед Ахмади, и двајцата во раните 20-ти години, се обвинети за „ширење корупција и порок“, „собирање и договарање со намера да ја поткопаат националната безбедност“ и ангажирање во антирежимска пропаганда. Пресудата ја донесе Револуционерниот суд во Техеран на чело со Аболкасем Салавати, озлогласен судија познат по тоа што изрекува строги казни за поединци кои се сметаат за закана за Исламската Република.

Активистите на новинската агенција за човекови права објавија дека на парот му било одбиено правното застапување во текот на судската постапка, повикувајќи се на извор близок до семејството на Хагиги. Иранските власти не го коментираа случајот, а пресудата дојде во време кога владата се обидува да ги задуши повеќемесечните антирежимски протести кои започнаа по смртта на иранката Махса Амини на 16 септември.

Би можело да ве интересира

Кина, Русија и Иран почнаа со поморски вежби, Москва испрати бродови на Северната флота

Ана Ололовска

11 загинати, 3.500 повредени на фестивалот на огнот во Иран

Горан Наумовски

Дисидент исчезна пред две години во Турција, денеска во Иран беше потврдена неговата смртна казна

Ана Ололовска

Од ноември до март во иранските училишта се отруени повеќе од 5.000 ученици

Пријавени се нови случаи на труење на ученички од Иран кои протестираа против режимот

Прво откритие на литиум во Иран