ВИДЕО: Мистериозна експлозија на израелски брод, обвинувања кон Иран

Од:

На израелски товарен брод кој пловел од Блискиот Исток се случила екплозија. Причината не е позната што предивика загриженост за сите бродови кои пловат во тој регион со оглед на зголемените тензии меѓу Иран и САД. Експлозијата се случила додека бодот пловел во Оманскиот залив.

Во соопштение на британската Служба за поморски операции се вели дека бродот и посадата се безбедни, но дека морале принудно за впловат во најбиското пристаниште.

Иако засега нема никакви информации за причината за екплозојата од поморската известувачка компанија „Драјд Глобал“ велат дека е можно причина да е „асиметричната активност на иранската војска“. Иран засега не го коментира инцидентот.

Би можело да ве интересира

Во затвор почина Берни Медоф, организатор на една од најголемите финансиски измами во историјата

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

САД продаваат оружје на ОАЕ за 23 милијарди долари

Ана Ололовска

Рохани: Збогатувањето на ураниум до 60 отсто е „одговор на злото“

Ана Ололовска

Сенатот ја потврди номинацијата на Шермен за заменик државен секретар на САД

Ана Ололовска

Иран очекува да произведе збогатен ураниум до 60 отсто

Ана Ололовска