ВИДЕО: Милиони ревакцинирани луѓе по сто дена излегоа од своите домови во Австралија

Од:

По 100 дена локдаун, милиони ревакцинирани граѓани на Сиднеј ќе излезат од своите домови и ќе добијат пристап до ресторани, спортски сали, салони и базени.

Во австралиската држава Нов Јужен Велс, 72,8 проценти од луѓето на возраст од 16 години и повеќе се вакцинирани, објави Гардијан.

Некои пабови во најголемиот австралиски град ги отворија вратите веднаш по полноќ, бидејќи многу гости дојдоа да пијат на полноќ, покажаа телевизиските снимки и сликите на социјалните мрежи.

– Мислам дека сите низ државата се прилично возбудени поради изминатите 100 дена, рече премиерот на Нов Јужен Велс Доминик Перотет.

Перотет ги повика граѓаните на Сиднеј да не претеруваат со возбудата за излегување од „заклучувањето“ и предупреди дека бројот на заразени ќе се зголеми по повторното отворање.

Бранот на делта сојот, кој започна во јуни, држеше пет милиони жители на Нов Јужен Велс под силни рестриктивни мерки 15 недели.

Според олабавените правила, 10 целосно вакцинирани луѓе можат да се соберат во домовите, додека 100 можат да присуствуваат на свадби и погреби.

Малопродажните продавници може да се отворат со намален капацитет бидејќи државата се обидува да достигне стапка на вакцинација од 80 проценти до крајот на октомври, кога ограничувањата дополнително ќе се ублажат.

Но, невакцинираните граѓани мора да останат дома до 1 декември.

Државата Нов Јужен Велс, каде што се наоѓа Сиднеј, ги олесни правилата за „затворање“ откако ја достигна целта од 70 проценти од целосно вакцинирана возрасна популација.

Бидејќи се повеќе жители се вакцинираат, Австралија планира постепено да се врати во нормала, така што ќе им овозможи на целосно вакцинираните жители слободно да влегуваат и излегуваат од земјата од ноември.

Австралија ги затвори своите меѓународни граници во март 2020 година, што придонесе за релативно низок број на заразени со коронавирус – вкупно 127.500 случаи на инфекција и 1.440 смртни случаи.

Би можело да ве интересира

Киријакидис: Во шест земји на ЕУ, помалку од 55 отсто се вакцинирани, а тоа е опасно за останатите членки

А1он

Полска од први март ќе воведе задолжителна вакцинација за одделни сектори

А1он

ВИДЕО: Хаос во Москва поради расправија за маски – две лица загинаа, а тројца се повредени

А1он

Данскиот министер за здравство позитивен на Ковид-19

А1он

Клуге: Задолжителната вакцинација против коронавирус е апсолутна последна опција

А1он

Клуге: Секој десетти човек во Европа ќе биде заразен со Ковид-19 до крајот на оваа недела

Ана Ололовска