(ВИДЕО) Меркел: Заканите на Путин треба да се сфаќаат сериозно

Од:

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека сериозното сфаќање на зборовите на рускиот претседател Владимир Путин е знак на политичка мудрост, а не на слабост.

Меркел, која ја напушти функцијата два месеци пред почетокот на војната во Украина, на церемонијата на фондацијата Хелмут Кол изјави дека заканите на Путин треба да се сфатат сериозно, пишува Euro news.

„Заканите на Путин не треба да се отфрлаат и да се нарекуваат блеф. Тие треба да се сфатат сериозно и ова не е знак на слабост или попуштање, тоа е знак на политичка мудрост. Оваа мудрост може да помогне да се зачува просторот за маневрирање“, рече поранешната германската канцеларка.

Меркел мислеше на неодамнешната изјава на Путин дека ќе го искористи рускиот нуклеарен арсенал. Путин го предупреди Западот дека Москва има „различни средства за уништување, помодерни од оние на земјите од НАТО“.

„Кога ќе биде загрозен територијалниот интегритет на нашата земја, за заштита на Русија и нашиот народ, ние секако ќе ги искористиме сите средства што ни се на располагање. Тоа не е блеф“, изјави неодамна Путин.

Би можело да ве интересира

Русите тврдат дека зазеле голема фабрика во Бахмут

Путин: Ќе се открие вистината за експлозиите на гасоводите „Северен тек“.

Најмоќното руско оружје е на фронтот: Невозможно е да се преживее „солнцепек“

Русите признаа: Го загубивме воениот брод „Саратов“

Медиумите jа открија вистината за бројот на украинската „Странска легија“ – далеку од очекуваното

Путин: Русија ќе стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија

Горан Наумовски