ВИДЕО: Матадорот Пуебла ја разбесни јавноста

Од:

Шпанскиот матадор Моранте де ла Пуебла деновиве привлекува внимание на интернет поради несекојдневен потег од борба со бик, кој предизвика контроверзии.

Имено, некаде пред крајот на претставата, кога жртвата веќе беше многу слаба и исцрпена, матадорот извади марамче, му ги избриша крвавите солзи, па дури потоа го уби животното.

Видеото од сѐ тоа, никого не остави рамнодушен.

– Само зол и изопачен ум може да мачи животно додека не му потече крв по нозете, а потоа и да му ги избрише солзите. Неверојатно е тоа колку овој човек е бесчувствителен!, изјави Силвија Барчеро Ногалес, претседателка на шпанската партија која се бори за правата на животните.

Друштвата за заштита на животните одамна сакаат да се забранат борбите со бикови, кои се дел од шпанскиот и јужноамериканскиот фолклор, но сѐ уште не успеваат во тоа.

Би можело да ве интересира

Поради штрајк отежнат железничкиот сообраќај во Шпанија

Пласидо Доминго обвинет за сексуално злоставување

Неколку градови евакуирани поради пожар на островот Гран Канарија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Србин поради љубомора го нападнал пријателот и му ја расекол главата во Шпанија

Татјана Ташкова

Спасени 123 мигранти од брод во Средоземно Море

Во Шпанија отежнат железничкиот сообраќај поради штрајк

Ана Ололовска