ВИДЕО: Маршот за права во Чикаго заврши со масовен грабеж на брендирани продавници

Од:

Стотици учесници на марш за афроамериканските права во Чикаго, упаднаа во кварт за шопинг во градот, каде дел од демонстрантите влегоа во продавници на познати светски брендови и ги ограбија, конфронтирајќи се набргу потоа со полицијата.

Властите во Чикаго соопштија дека повеќе од 100 лица се уапсени во последното деноноќие. Тринаесет полицајци беа повредени за време на немирите, меѓу кои и еден наредник, кој бил погоден од тврди предмети што ги фрлале демонстрантите. На околу 400 полицајци им биле потребни околу четири часа за да ја вратат ситуацијата под контрола. Властите соопштија и дека еден цивил и еден припадник на приватно обезбедување се повредени од огнено оружје.

Дел од видеата ги објавиле самите учесници во грабежот, кои пуштале снимки во живо на социјалните мрежи додека траеле нередите.

Началникот на локалната полиција Дејвид Браун оцени дека станува збор за „чист криминал“, а градоначалничката на Чикаго, Лори Лајтфут, рече дека инцидентот се разликува од „оправданиот бунт“ по смртта на Џорџ Флојд, афроамериканецот кој невооружен беше убиен од страна на полицијата на 25 мај.

„Ова не беше организиран протест. Ова беше чист криминал“, рече Браун на прес-конференцијата.

Би можело да ве интересира

Гутереш го повика светот да спречи Студена војна меѓу САД и Кина

А1он

(ВИДЕО) Гренел: Договорот што го потпишаа Србија и Косово ќе отвори нови работни места во регионот

Горјан Грнчаровски

Службеник на њујоршката полиција обвинет за шпионажа во корист на Кина

Ана Ололовска

Трамп ги разгледува референците на пет жени за испразнетото место на судија на Врховниот суд

Ана Ололовска

Скоро 90 отсто од рестораните во Њујорк не можеле да ја платат киријата за август

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Полицајци во САД насила извлекуваат антимаскер од родителски состанок

А1он