ВИДЕО: Макрон ги избрка израелските полицајци од француската црква во Ерусалим

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денес ги отстрани членовите на израелската полиција од црквата Света Ана во стариот дел на Ерусалим, која според меѓународни правила е француска територија.

dobivaj vesti na viber

На снимките од инцидентот се гледа видно лутиот Макрон кој повикува на усогласеност. „Сите ние ги знаеме правилата. Не ми се допаѓа тоа што го направивте пред мене. Излезете“, рече Макрон, но останува нејасно што предизвика неговата остра реакција.

На видеото се гледа како Макрон се обраќа на израелската полиција велејќи дека направиле одлична работа во градот, барајќи од нив да се придржуваат кон правилата што постојат со векови, па француските медиуми посочуваат дека влегувањето на израелските безбедносни службеници е причина за неговото незадоволство.

Сличен инцидент се случи во 1996 година кога тогашниот претседател на Франција Жак Ширак побара од припадниците на израелските безбедносни сили кои носат оружје да излезат од црквата Света Ана.

Макрон во Ерусалим учествува на Петтиот светски форум за холокаустот, што се одржува денес и утре.

Би можело да ве интересира

Макрон планира да го блокира назначувањето на Валас за нов генерален секретар на НАТО

Ана Ололовска

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Ана Ололовска

Афера МекКинзи: „Не се плашам од ништо“, вели Макрон, кој не мисли дека е во „срцето на истрагата“

Обвинителството ја прошири истрагата за незаконското финансирање на кампањата на Макрон

А1он

ВИДЕО: „Не сакам војна со Русија“, им кажал полскиот претседател на комичари кои лажно му се претставиле како Макрон

А1он

Макрон планира самит во Париз во 2023 година за помош на ранливите земји од климатските промени

А1он