ВИДЕО: Макрон доби шамар на средба со симпатизери

Од:

Претседателот на Франција Емануел Макрон, за време на турнеја по земјата, доби шлаканица од еден човек од публиката, главно составена од негови симпатизери.

Настанот се случи во регионот Дром, во југоисточна Франција. Во моментот кога сакаше да се поздрави со насобраните луѓе, претседателот прво налета на напаѓачот, кој кусо се претстави како анархист и извика „Долу Макронија“, па веднаш му удри шлаканица на збунетиот Макрон.

Обезбедувањето бргу реагираше и го неутрализира напаѓачот. Полицијата уапси двајца по несекојдневниот инцидент, а францускиот претседател потоа ја продолжи својата посета.

Би можело да ве интересира

Осуммина Турци уапсени на излезот на Скопје, четири дена претходно натепале тројца во Центар

Жарко Настоски

Од идната година мотоциклистите во Париз ќе мораат да плаќаат за паркирање, за е-скутерите бесплатно

Ана Ололовска

Меркел и Макрон на состанок во Берлин за европската политика и за пандемијата

Ана Ололовска

Макрон: Европа до 2030 година да создаде 10 технолошки гиганти

ВИДЕО: Слетувањето на падобранец на теренот на мечот Германија-Франција, од сите агли

Жарко Настоски

Не знам што сум згрешил, се брани Саркози на судењето за финансиски малверзации

Жарко Настоски