(ВИДЕО) Курди упаднаа во Европскиот парламент

Од:

Европратениците на Европскиот парламент денеска беа накратко евакуирани од Европскиот парламент откако група курдски активисти ја прекинаа работата. Околу пладне, група од 15 до 20 луѓе почнаа гласно да викаат во галеријата на посетителите со поглед кон салата. Активистите држеа знамиња со ликот на затворениот Абдула Оџалан, еден од основачите на Курдистанската работничка партија (ПКК), милитантна група која се бори против Турција за независна држава. Турција, САД и ЕУ ја означија ПКК како терористичка организација, пишува Политико.

Група членови на парламентот, меѓу кои и претседателката Роберта Мецола, отишле да преговараат со активистите кои одбиле да заминат и се заканиле дека ќе скокнат од галеријата врз посетители.

„Постоеше загриженост дека еден маж ќе се самоповреди како дел од неговиот протест“, им рече Мецола на европратениците кога парламентот продолжи три часа подоцна.

„Мило ми е што можам да ви кажам дека ситуацијата е решена мирно. Нема повредени и сите демонстранти сега се надвор од просториите на Собранието“, додаде таа.

Мецола им се заблагодари и на колегите од Европскиот парламент кои и помогнаа да ги смири демонстрантите.

„Ова не е начин да се привлече вниманието на Европскиот парламент. Нема да им го дадам публицитетот што го побараа на нивната кауза“, продолжи Мецола, критикувајќи ги демонстрантите за нарушување на демократската работа на законодавниот дом и заблагодарувајќи им се на безбедносните служби на институцијата за нивната реакција.

Сузана Цекарди, италијанска пратеничка во Европскиот парламент од екстремно десничарската партија Лига, на Твитер ја опиша безбедносната реакција на парламентот како „срамна“. Група активисти дистрибуираа летоци на кои пишуваше: „Условите за самица наметнати на Абдула Оџалан се единствени во светот и се против сите меѓународни конвенции за заштита на правата на затворениците“.

Би можело да ве интересира

Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент го одложи гласањето за извештајот за Македонија

Европскиот парламент повикува на национален консензус за евроинтеграциите

Косово доби визна либерализација

Се бара оставка од Вархеји откако вчера нарече европратеници „идиоти“

Европратеникот Марк Тарабела приведен поради истрагата за „Катаргејт“

ЕП ги укина имунитетите на двајца европратеници поврзани со истрагата „Катаргејт“