ВИДЕО: Кучиња на аеродромот во Дубаи детектираат коронавирус со 92 проценти точност

Од:

Аеродромот во Дубаи е меѓу првите во светот што воведе кучиња кои може да го намирисаат коронавирусот.

Здравствената администрација во Дубаи ќе им зема брис на избрани патници, а кога ќе се земе брисот, кучињата ќе бидат сместени во просторија за изолација, каде што ќе душкаат повеќе примероци, пишува порталот onemileatatime.

Ако намирисаат траги од коронавирусот, тие се обучени да седнат, овој портал објаснува точно како функционира процесот со овие специјално обучени кучиња.


Кучињата ги идентификуваат оние што имаат коронавирус со 92 процента точност и во тој случај резултатите се достапни во рок од неколку минути затоа што нема посебни лаборатории каде што мора да се испраќаат примероци.

Аеродромот сега бара сите патници што минуваат низ аеродромот да бидат тестирани пред да патуваат, а оние што влегуваат во Дубаи од подрачја со висок ризик исто така ќе треба да бидат проверени по пристигнувањето.

Кучињата се само дополнителен слој на заштита и не го заменуваат тестирањето и тоа е релативно брз тест што може да се изврши кај патниците.

Кучињата на овој аеродром сега душкаат брисови земени од патниците за да утврдат дали во нивниот мирис има траги од коронавирус. Резултатите од тестот се враќаат за неколку минути и очигледно се 92 % точни, а точноста е добра кога сметате дека ова е само брз тест, но е далеку од конечен.

Иако Дубаи веќе има строги барања за тестирање, ова е дополнително ниво на заштита, но треба да се има предвид дека кучето погрешно ќе го сфати мирисот речиси секој десетти пат.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Судири меѓу полицијата и противниците на здравствениот пасош на Елисејските полиња

Ана Ололовска

Бугарија од понеделник се затвора за патниците од Холандија, Малта, Андора и Грузија заради Ковид-19

Ана Ололовска

Мицотакис ги повика Грците задолжително да се вакцинираат

Ана Ололовска

Повторно демонстрации во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Ана Ололовска

СЗО Европа-ЕЦДЦ: Делта-варијантата доминатна во Европа, да се зајакнат напорите да се спречи трансмисија

Ана Ололовска

Во Австрија расте бројот на заразени повратници од одмор во Хрватска и Шпанија

Жарко Настоски