ВИДЕО: Куба остана без струја по ударот на ураганот Ијан

Од:

Цела Куба остана без електрична енергија откако ураганот Ијан го погоди западниот дел на земјата оставајќи 11 милиони жители на островот во темнина, соопшти денеска владата на оваа карипска земја.

dobivaj vesti na viber

Шефот на кубанската електроенергетска компанија соопшти на државната телевизија дека прекинот на електричната енергија е поради дефект на националниот електроенергетски систем.

Официјални лица велат дека електроенергетскиот систем доживеа тотален колапс откако една од главните централи не можеше повторно да се приклучи на мрежата, јави Би-Би-Си.

Во налетите на ураганот Ијан на островот досега се регистрирани две жртви, десетици илјади жители се евакуирани, а бројни згради ширум земјата се оштетени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мексико се подготвува за ураганот Розлин

Ураганот Јулија ја погоди Никарагва

Горан Наумовски

Тропската бура Џулија прерасна во ураган

Во ураганот Ијан загинаа 80 граѓани на САД, штетата е проценета на десетици милијарди долари

Горан Наумовски

Бројот на загинати од ураганот Ијан се зголеми до 78

Ана Ололовска

Ураганот Орлен се засили во бура од четврта категорија додека се движи кон западно Мексико

Ана Ололовска