(ВИДЕО) Крвава драма во Словачка: Упаднал со нож во училиште, ја убил заменичката на директорот и ранил две деца

Од:

Маж, на возраст од 22 години, со нож ја усмртил заменичката на директорот на основно училиште и ранил две деца, во северниот словачки град Врутки, јави Би Би Си.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти дека непосредно по нападот, тие го ликвидирале напаѓачот и дека ситуацијата е под контрола.

Началникот на локалната полиција, генерал Лукански, опиша дека напаѓачот скршил стаклена врата за да влезе во училиштето, а потоа со нож ја прободел заменичката на директорот на училиштето, која се обидела да го запре.

Напаѓачот потоа го ранил домарот на училиштето, а потоа влегол во најблиската училница, каде сериозно повредил учител и двајца ученици.

Напаѓачот се обидел да избега, но повредениот домар го следел сè до пристигнувањето на полицијата, која безуспешно се обидувала да го уапси, но потоа биле принудени да отворат оган и да го ликвидираат.

Во пукањето се повредени и двајца полицајци, а локалната болница сè уште не соопшти за здравствената состојба на повредените лица во нападот. Сепак, дел од локалните медиуми наведуваат дека една од жртвите се бори за живот.

Не е познат мотивот за нападот.

Би можело да ве интересира

Унгарија и Словачка може да добијат дозвола да купуваат руска нафта до крајот на 2023 година

Ана Ололовска

Словачка ќе бара изземање од санкциите за руската нафта

Ана Ололовска

Словачка и Полска подготвуваат испорака на борбени авиони за Украина

А1он

Поранешниот словачки претседател Киска обвинет за даночна измама

Ана Ололовска

Хегер: Словачка и донираше на Украина противракетен систем С-300

А1он

Словачка ќе дејствува со Европската унија против барањата на Русија за плаќање гас во рубљи

Ана Ололовска