ВИДЕО: Крвав поход на улица во Германија, снимен е напаѓачот кој закла тројца луѓе и рани шестмина

Од:

Тројца луѓе загинаа, а шестмина се повредени кога напаѓач со нож тргна во крвав поход низ улиците на германскиот град Вирцбург, пред да биде запрен од полицијата, која му пукала во нозете.

На социјалните мрежи се појавија драматични снимки на кои е забележано како десетици минувачи го опколуваат напаѓачот, кој во раката држи голем нож и се обидуваат да му се спротивстават.

Полицијата соопшти дека го уапсила напаѓачот по „голема акција“ во која беа затворени делови од центарот на градот.

„Го уапсивме напаѓачот“, напиша локалната полиција на Твитер, соопштувајќи дека засега „нема индиции дека има повеќе напаѓачи“ и оти повеќе „нема опасност за населението“.

Би можело да ве интересира

Германија до почетокот на декември ја очекува новата влада

А1он

Германија со уште четири земји поднесе иницијатива за формирање европски единици за брза интервенција

Ана Ололовска

Шефот на Бундесбанка поднесе оставка

А1он

Дојче веле: И Германија во ценовен шок, до кога ќе поскапуваат горивата

Ана Ололовска

Опел плати парична казна и нема да оди на суд во Германија поради емисијата на издувни гасови

Катерина Павлова-Николовска

Шпан: Се ближи крајот на епидемијата на национално ниво

А1он