ВИДЕО: Крвав поход на 20-годишно момче во Шведска, со нож бодеше луѓе по улица

Од:

Шведската полиција денеска застрела млад човек од околу 20 години, откако тој, вооружен според некои извештаи со нож, а според некои сведоци со секира, напаѓаше луѓе кои ги сретнал по улиците на гратчето Ветланда на југот на земјата.

Осуммина се повредени во серијата напади, а неидентификуваниот напаѓач е ранет во ногата и пренесен во болница, соопшти полицијата, која додаде дека инцидентите имаат елементи на терористички напад.

Апсењето на осомничениот за крвавите напади

Не се откриени повеќе детали за сериозноста на повредите, освен тоа дека некои жртви се полесно, а некои потешко ранети.

На социјалните мрежи се објавени и снимки на кои е забележан моментот кога полицијата пука во осомничениот, пред да го уапси.

Уапсениот млад човек претходно ѝ бил познат на полицијата по помали престапи. Шведскиот министер за внатрешни работи Стефан Левфен го осуди нападот.

„Со ваквите одвратни напади ќе се соочиме со здружените сили на нашето општество,“ изјави тој.

Од полицијата напоменуваат дека иако нападот се води како терористички, осомничениот се уште не е испрашан, а мотивите не се јасни.

Би можело да ве интересира

Шведска ја одби Модерна и реши со Фајзер да ги вакцинира децата постари од 12 години

Ана Ололовска

Шведските социјалдемократи ја номинираат министерката за финансии за наследник на премиерот

А1он

Експлозија во Шведска: Дваесет и пет луѓе пренесени во болница

Ана Ололовска

ВИДЕО: Терористички напад во Нов Зеланд, ранети шест лица, напаѓачот бил инспириран од ИСИС

Катерина Павлова-Николовска

Најмалку 200 автомобили изгореа во паркинг-гаража северно од Стокхолм

Ана Ололовска

Шведскиот премиер Ловен најави дека во ноември ќе поднесе оставка и од владата и од лидер на социјалдемократите

Ана Ололовска