(ВИДЕО) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Од:

Командантот на украинскиот полк Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол и да ги спасат животите на борците.

dobivaj vesti na viber

– Цивилите се евакуирани, а на тешко ранетите им беше укажана потребната помош, па беа евакуирани, за подоцна да бидат разменети и да пристигнат на територијата што ја контролира Украина, објасни украинскиот командант.

Прокопенко рече дека процесот на извлекување на телата на борците кои загинаа бранејќи го „Азовстал“ сè уште е во тек и дека се надева дека „во блиска иднина роднините на жртвите и државата Украина ќе можат чесно да ги погребаат своите војници“.

– Постојано нагласувавме дека за нас најважни се цивилите, ранетите и мртвите, рече Прокопенко во видеото што го сподели полкот Азов на сервисот за пораки Телеграм.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски: Путин почна да го подготвува населението за употреба на нуклеарно оружје

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден за нуклеарен армагедон

Лавров: НАТО отиде предалеку

Катерина Павлова-Николовска

Конфликт во рускиот државен врв

Рогов: Во Запорожје се концентрирани платеници од 30 земји

А1он

(ВИДЕО) Мобилизирани Руси добија кеси од локалните власти: Парче чоколадо, салфетки и комплет за прва помош

А1он