ВИДЕО: Кој има корист од уништувањето на важната брана во Украина?

Од:

Голема и важна брана во окупираниот дел на јужна Украина беше урната, предизвикувајќи поплави низводно. Кој има корист од тој чин? Ова го анализираше Би-Би-Си.

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уништување на браната, потсетувајќи на минатогодишните нерешени експлозии на гасоводот Северен тек. Во двата случаи, сомнежите на Западот веднаш паднаа врз Русија. Но, и двата пати Москва одговори со: „Не сме. Зошто би го направиле тоа? Ова ни штети“.

Како уништувањето на браната и штети на Русија?

Во случајот со уривањето на браната Каховка, Русија може да укаже на најмалку два начина на кои им штети на нејзините интереси. Поплавите низводно го принудија да ги евакуира војниците, како и цивилите на исток, подалеку од Херсон и широките брегови на реката Днепар. Ова ќе обезбеди одредено ограничено олеснување за жителите на Херсон кои мораа да живеат со секојдневните руски артилериски и ракетни напади.

Второ, ова може да влијае на снабдувањето со вода на окупираниот Крим, сув полуостров кој се потпира на свежа вода од каналите во близина на урната брана. Откако Русија незаконски го анектираше во 2014 година, таа стана силно утврдена територија што и Русија и Украина ја нарекуваат своја.

Како уништувањето на браната и штети на Украина?

Сепак, уривањето на браната во Каховка треба да се гледа во поширок контекст на војната во Украина и конкретно во светлината на украинската летна контраофанзива, која очигледно веќе започна.

За да успее оваа контраофанзива, таа мора да стави крај на руската контрола врз голем дел од територијата што руските сили ја зазедоа минатата година и го поврзаа Крим со источниот украински регион Донбас. Ако Украина може да најде начин да ги пробие руските одбранбени линии јужно од Запорожје и да ја раздели таа територија, може да го изолира Крим и да постигне голема стратешка победа.

Но, Русите научија многу лекции од почетокот на инвазијата минатиот февруари. Тие ја погледнаа мапата, сфатија каде Украина најверојатно ќе нападне и ги поминаа последните месеци градејќи некои навистина застрашувачки утврдувања за да го блокираат секое напредување на Украина кон Азовското Море.

Воопшто не е сигурно дека Украина планирала да испрати свои сили кон западната страна на таа одбрана. Воената команда во Киев разумно ги крие своите карти за да ја држи Русија во неизвесност.

Проблем за украинската контраофанзива

Но, уништувањето на браната, кој и да го извршил, сега ја прави таа опција многу попроблематична.

Днепро веќе беше широка река до моментот кога влегува во јужна Украина, а преминувањето на оклопна бригада преку реката, под руска артилерија и ракетни напади, би било крајно опасно.

Со уништената брана и поплавени огромни површини земја низводно, областа на левиот (источен) брег спроти градот Херсон стана практично недостапна за украинските оклопни транспортери.

Треба да се напомене дека Русите направиле нешто слично во историјата на истата река. Имено, во 1941 година, советските трупи разнесоа брана преку реката Днепар за да го блокираат напредувањето на нацистичките трупи. Илјадници советски граѓани, наводно, загинале во поплавите.

Но, клучот сега е дека кој и да ја пробил браната Каховка, ја нарушил стратешката шаховска табла во јужна Украина, принудувајќи ги двете страни да направат серија големи прилагодувања и веројатно одложувајќи го следниот потег на Украина во нејзиниот долго ветен контранапад.

Би можело да ве интересира

Иранските беспилотни летала „Шахед“ содржат европски компоненти

Две лица се повредени во напад со дрон на пристаниште на Дунав

Медведев: Подготвени сме за конфликт со НАТО, цената ќе биде многу повисока отколку во 1945 година

Кремљ: Ракетите испорачани од САД нема да ја променат ситуацијата на бојното поле

Москва: САД и Британија му помогнаа на Киев во нападот на Севастопол

ISW: Русија регрутира поранешни припадници на „Вагнер“