ВИДЕО: Кинескиот претседател слета во Москва

Од:

Кинескиот лидер Си Џинпинг слета во Москва за да се сретне со Владимир Путин. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека средбата на Путин со Си ќе започне околу 16:30 часот по московско време.

Двајцата државници ќе одржат неформални, но важни разговори зад затворени врати. Путин ќе му ја објасни позицијата на Москва за Украина од „прва рака“ на Си Џинпинг, рече Песков.

„Вака или онака, Путин и Џинпинг ќе ги допрат темите споменати во мировниот план на Пекинг“, рече Песков.

Путин и Си денеска ќе одржат неформален ручек, а главните разговори се закажани за вторник.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во Русија

(ВИДЕО) Морнарицата објави снимка: Кинески брод му го попречи патот на американски разурнувач

19 лица загинаа во лизгање на земјиштето во Кина

Ана Ололовска

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска