ВИДЕО: Кинески борбен авион опасно се приближи до американски, Пентагон ја објави снимката

Од:

Кинески борбен авион изведе „непотребно агресивен“ маневар во близина на американски воен авион над Јужното Кинеско Море во меѓународниот воздушен простор, соопштија Соединетите држави.

Во соопштението, воената команда на Соединетите држави одговорна за Индо-Пацификот рече дека кинескиот авион Ј-16 го извел маневарот минатата недела и го принудил американскиот авион RC-135 да прелета низ предизвиканата турбуленција.

Вакви пресретнувања се случуваат повремено. Во декември, кинески воен авион дојде на 10 стапки (3 метри) од авион на американското воено воздухопловство и го принуди да преземе маневри за избегнување за да не се случи судир во меѓународниот воздушен простор.

Би можело да ве интересира

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините

Тригодишно момче и двајца возрасни се убиени на Флорида

Пожар избувна во рудник за јаглен во Кина, најмалку 16 загинати

А1он

Рекорден број мигранти се движат кон границата со САД, нов тест за Бајден

(ВИДЕО) Американец падна во урнат мост поради инструкции на Гугл мап и се удави

Пронајдени се остатоци од исчезнатиот „невидлив“ американски авион

Горан Наумовски