(ВИДЕО) Кинеската полиција претепа и уапси новинар на Би-Би-Си

Од:

Кинеската полиција претепа и уапси новинар на Би-Би-Си кој известуваше за протестите против коронавирусот во Шангај, но тој беше ослободен од притвор по неколку часа. Инцидентот е снимен.

„Би-Би-Си е крајно загрижен за односот кон нашиот новинар Ед Лоренс, кој беше уапсен и со лисици на рацете додека известуваше за протестите во Шангај“, се вели во соопштението на портпаролот на британската јавна телевизија.

Тој беше задржан неколку часа. За време на апсењето, полицијата го тепаше.

„Ова се случи додека тој работеше како акредитиран новинар“, додаде портпаролот.

Би можело да ве интересира

19 лица загинаа во лизгање на земјиштето во Кина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кинески борбен авион опасно се приближи до американски, Пентагон ја објави снимката

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Првиот кинески патнички авион C919 го направи првиот комерцијален лет

Кина ги повика странските мисии да ја отстранат пропагандата од објектите: Се мисли на украинските знамиња

Си Џинпинг ќе се сретне со шефовите на пет поранешни советски републики

Ана Ололовска