(ВИДЕО) Километарски колони на грузиската граница: Русите со автомобили бегаат во соседната држава

Од:

Колони возила на границата меѓу Русија и Грузија се направија брзот откако беше соопштено за мобилизацијата. Мажите кои влегуваат во групата која ќе биде повикана за војната во Укриана бараат излез од земјата. Ипокрај медиумските извештани за масовно напуштае на земјата во реакцијата на Кремљин се вели дека извештаите се претерани.

dobivaj vesti na viber

но, снимки покажуваа километарски колони на границата со Грузија. Проценките се дека се работи за колона долга пет километри. Дел од сведоците велат дека се потребни седум часа за да се премине преку границата.

Би-би-си пишува дека човек кој чкал да ја премине границата, а сакал да остане анаонимен им изјавиле дека само го зел пасошот и тргнал кон границата. Не спакувал ништо. Тргнал веднаш по најавата на Путин за делумна мобилизација.

Грузија е една од ретките земји кој им дозволува влез на Русите без виза. Зголемување на фрекфенцијата на сообраќајот пријави и Финска која има 1.300 километри долга граница со Русија, но со оглед дека за влез во земјата на Русите им е неопходна виза, ситуацијата била лесно управлива.

Покрај Грузија за другите дестинации до кои може да патуваат Русите без виза, како Белград, Истанбул и Дубаи авионските билети достигнаа вртоглаво високи цени.

Би можело да ве интересира

Путин потпиша нов закон, драстични казни за тие што одбиваат да се борат

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Грузија – една од последните опции за спас на Русите од мобилизација

Г7 ги осудија „лажните“ референдуми, најавија дека никогаш нема да бидат признаени

А1он

Украина извести дека вратила нови територии на истокот на земјата

А1он

ВИДЕО: Путин го крена светот на нозе – НАТО се мобилизира, страв од нуклеарки

Анита Петровска Рајковиќ

Русија нема да мобилизира дел ИТ експерти, банкари, новинари од државни медиуми

Ана Ололовска