(ВИДЕО) Киднапирање во синагога во Тексас: Убиен напаѓачот, уапсени двајца тинејџери во Англија

Од:

Во рамките на истрагата за киднапирањето во синагога во Тексас, англиската полиција уапси двајца тинејџери. Тие беа приведени во неделата вечерта во Манчестер. Засега не се познати повеќе детали за возраста и полот на уапсените малолетници.

dobivaj vesti na viber

Полициската станица во регионот на Манчестер соопшти дека соработува со локалните заедници и дека учествува во истрагата во САД. Таа изјавила дека двајца тинејџери биле уапсени „во рамки на истрагата“ и дека се задржани во притвор на сослушување, пишува Би-би-си.

Во саботата британскиот државјанин Малик Фајсал Акрам (44) зеде четворица заложници и ги затвори во синагога во Коливил, Тексас. Тој беше убиен при судир со полицијата. Американската полиција соопшти дека Акрам пристигнал во САД пред две недели.

Братот на Акрам, Гулбар, ја потврди неговата смрт во изјава објавена на Фејсбук страницата на муслиманската заедница Блекбурн. Тој им се извини на жртвите и рече дека неговиот брат страда од психички проблеми.

Британската полиција претходно потврди дека се во контакт со американските власти и ФБИ. Во синагогата имало четворица заложници, од кои едниот бил рабин. Киднаперот наводно бил брат на Пакистанка осудена за тероризам. Шест часа по почетокот на киднапирањето, еден заложник е ослободен, а подоцна и сите останати.

Би можело да ве интересира

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Белата куќа издвои 110 милијарди долари за модернизација на инфраструктурата на САД

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он

Конгресот на САД ќе се обиде до август да го ратификува зачленувањето на Финска во НАТО

Ана Ололовска