ВИДЕО: Катастрофални поплави во Саудиска Арабија, буицата носеше коли низ Мека

Од:

Во екот на одбележувањето на месецот Рамазан, во најголемото муслиманско светилиште – Мека во Саудиска Арабија, се случија катастрофални поплави предизвикани од поројните дождови.

Снимките кои беа воглавно објавени на социјалните мрежи покажуваат како силната буица длабока над еден метар влече автомобили и носи се што ќе ѝ се испречи на патот.

Поплавата била особено интензивна во населвите Ал-Отаиби и Ал-Маабда, каде водата поради одложеното одлевање го надмина нивото на прозорците на автомобилите, поплавувајќи ги подрумите и приземните катови на куќите.

Би можело да ве интересира

Саудискиот крал го отпушти шефот на безбедноста поради корупција

Ана Ололовска

ВИДЕО: Апокалипса во САД, поплавите однесоа речиси 50 жртви

Во поплавите во Турција досега настрадаа најмалку 27 лица

А1он

Во Саудиска Арабија уапсени над 200 државни службеници поради корупција

Саудиска Арабија овозможува аџилак за одреден број вакцинирани аџии од странство

А1он

ОН: Во Јужен Судан 90.000 луѓе погодени од поплави