ВИДЕО: Кандидатот за наследник на Меркел се смееше при посетата на поплавените региони

Од:

Армин Лашет се извини за кадарот на кој се гледа дека се смее додека германаскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер дава изјава за време на посетата на полавените региони.

„Судбината на погодените, за која слушавме низ многу разговори, навистина ни е важна. Затоа уште повеќе се каам за впечатокот кој остана. Тоа беше ненамерно и навистина ми е жал“ – напиша Лашет на Твитер.

Лашет е гувернер на Северна Рајна-Вествалија, една од двете најпогодени сојузни држави. Тој заедно со претседателот вчера го посети Ерфштат.

Додека претседателот даваше изјава, Лашет стоеше зад него, а на видеата и на фотографиите се гледа дека се смее со останатите челнови на делегацијата.

Би можело да ве интересира

Луфтханза ќе изврши докапитализација за да врати дел од државната помош

Ана Ололовска

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

А1он