(ВИДЕО) Камион влета во луѓе во Холандија, тројца загинаа

Од:

Три лица загинаа, а неколкумина се повредени откако камион влетал во група луѓе кои биле на забава во градот Ниу Бејерланд во близина на Ротердам.

dobivaj vesti na viber

Во спасувањето на настраданите учествувале десет возила на брза помош и хеликоптер, а неколку лица се пренесени во болница.

Службата за влечење била повикана да помогне во извлекувањето на возилото кое припаѓало на шпанската компанија, јави агенцијата DPA.

Полицијата не го прецизираше точниот број на загинати, туку само наведе дека ја истражува несреќата што се случила околу 19 часот на 30-тина километри јужно од Ротердам.

Би можело да ве интересира

Холандската Влада донесе одлука да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната

Горан Наумовски

Холандија ќе гради две нови нуклеарни централи

Ана Ололовска

Холандија е подготвена да и ги подари своите авиони Ф-16 на Бугарија

А1он

Холандија му забрани на теоретичарот на заговори Дејвид Ајк влез во земјата и во Шенген-зоната

Кина обвинета за поставување „полициски станици“ во Холандија

А1он

Холандскиот Парламент поддржа предлог за трибунал за Украина