ВИДЕО: Јапонија лансираше вселенска ракета, а потоа нареди да се самоуништи поради дефект

Од:

Јапонија објави дека уништила нова ракета што ја лансираше во вселената во вторникот, откако моторот од втората фаза на леталото не се запали. Ракетата H3 висока 57 метри беше лансирана во вторникот од вселенскиот центар Танегашима на Јапонската агенција за воздухопловство (JAXA), откако лансирањето беше прекинато минатиот месец.

H3 го носеше АЛОС-3, сателит за набљудување и управување со катастрофи во орбитата, кој исто така е опремен да детектира лансирање на севернокорејски балистички ракети.

Но, JAXA рече дека го испратила сигналот за самоуништување на ракетата по дефект на моторот, што е удар за напорите на Јапонија да го прошири пристапот до вселената и да се натпреварува на глобалниот пазар за лансирање ракети.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја неуспешно лансираше шпионски сателит, во Јапонија се огласија сирени

Ана Ололовска

Руски авиони над Јапонското Море, Јапонија ги подигна своите ловци

Ана Ололовска

Мечка забележана со чизми во устата: Во близина е пронајдена човечка глава

Бајден оди во Хирошима, нема да се извини за атомската бомба

Ана Ололовска

Руски авиони во близина на Јапонија

Ана Ололовска

Несреќа во Јапонија: „Данѓири“ се преврте врз луѓе, 11 повредени