ВИДЕО: Јапонија и Кореја влегоа во 2021 година

Од:

Јапонија, Јужна Кореја и пет други азиски и пацифички земји влегоа во Новата година во 16.00 часот по средноевропско време.

Поголемиот дел од населението на Јапонија ја дочека 2021 година во своите домови, а градоначалникот на Токио побара од граѓаните да ги прескокнат церемониите, и мнозинството ја почитуваше таа препорака.

– Коронавирусот не знае за годишни или новогодишни празници, рече градоначалникот.

Владата на Јужна Кореја забрани приватни собири за повеќе од пет лица и ги затвори ски-центрите и главните туристички дестинации до 3 јануари. Во комунистичката Северна Кореја, беше организиран голем државен дочек на новата година со културно-уметничка програма и огномет.

Новата година веќе ја дочекаа и граѓаните на Северна Кореја, Источен Тимор…

Би можело да ве интересира

Јапонија: Во дополнителниот буџет за 2021 година 163 милијарди долари се за борба против коронавирусот

Ана Ололовска

Ново трговско партнерство меѓу САД и Јапонија

Ана Ололовска

На „Тајмс сквер“ повторно ќе се слави Нова година

Ана Ололовска

На Азиските берзи пад, доларот зајакнува

Ана Ололовска

Јапонската економија се намали за три отсто поради проблеми со синџирот на снабдување

Јапонија без ниту еден смртен случај од Ковид-19 првпат по 15 месеци

Ана Ололовска