ВИДЕО: Јапонец со нож уби две лица и повреди 18

Една 12-годишна ученичка во основно училиште е убиена во напад со нож кој се случил денеска во предградие на Токио.

Напаѓачот, од засега непознати причини, со нож нападнал деца на автобуска станица, а потоа се самоубил со четири убоди во врат.

Во нападот се повредени 18 лица, од кои повеќето се ученички во католичко училиште.

Би-Би-Си јави дека 16 од повредените се ученички. Покрај девојчето, од повредите починал и еден маж на возраст од 39 години.

Возачот на автобусот рекол дека мажот дошол до автобуската станица на која ученичките го чекале автобусот и почнал да ги боде децата на станицата. Потоа влегол во авобусот и почнал да ги боде и децата кои биле внатре.

Би можело да ве интересира

Јапонците гласаат за Горен дом на Парламентот

Студиото за анимација во Јапонија било запалено поради украдена идеја

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во подметнатиот пожар во Јапонија загинаа 33 лица

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во Јапонија се зголеми на 23

Ана Ололовска

Се зголемува бројот на загинати во пожарот во анимациското студио во Јапонија

Ана Ололовска

Пожар во анимациско студио во Јапонија, еден загинат, 37 повредени

Ана Ололовска