ВИДЕО: Извлечени 68 тела од урнатиот авион во Непал

Од:

Шеесет и осум тела на загинати се извлечени во Непал по урнувањето на патничкиот авион во градот Похара, соопштија аеродромските власти.

Полицијата соопшти дека досега не пронашла преживеани откако авионот на „Јети ерлајнс“ се урна неколку минути пред слетувањето на аеродромот во Похара. Во него имало 68 патници и четворица членови на екипажот.

Авионот, кој летал од главниот град Катманду кон Похара, изгубил контрола и паднал во клисура. Пилотот го насочил авионот кон брдото за да избегне пад во населено место.

Стотици спасувачи го пребаруваат ридот каде што се урна двомоторниот авион. Портпаролот на непалската управа за цивилно воздухопловство изјави дека временските услови биле добри во моментот на несреќата.

Денешната несреќа е најтешката несреќа во Непал од 2018 година, кога авион на американската „Бангла ерлајнс“ се урна при слетувањето на меѓународниот аеродром во Катманду. Тогаш загинаа 51 од 71 патник во авионот.

Би можело да ве интересира

Земјотрес регистриран во Непал

А1он

Нема преживеани во најсмртоносната авионска несреќа во Непал

Ана Ололовска

Смртниот биланс од авионската несреќа во Непал се зголеми на 70 лица, се трага по уште две

А1он

ВИДЕО: Патник го сними уривањето на непалскиот авион

А1он

Пронајдени двете црни кутии од непалскиот авион

Ана Ололовска

ВИДЕО: Авион со 72 патници се урна во Непал, најмалку 40 мртви

Катерина Павлова-Николовска