ВИДЕО: Израелски напад на Газа, прв по примирјето

Од:

Радио станицата на движењето Хамас јави дека ноќеска израелски авиони нападна палестински камп за обука, што е прв израелски напад по прекинот на огнот од минатиот месец, со што се заврши 11-дневниот вооружен конфликт во Газа.

Израелската војска подоцна потврди дека нејзините авиони ги нападнаа воените објекти на Хамас во појасот Газа, како одговор на лансирањето на запалливи балони, што, според израелските пожарникари, предизвикале дваесетина пожари во јужен Израел.

Покрај тоа, израелската војска соопшти дека, поради ситените терористички закани што доаѓаат од Газа, е подготвена за сите сценарија, вклучувајќи го и продолжувањето на борбените дејствија.

Исламистичката милитантна група Хамас, што владее со Газа, претходно се закани дека ќе преземе акција – одговор на вчерашниот марш низ источен Ерусалим на повеќе од илјада Израелци од крајната десница.

Новиот израелски премиер Нафтали Бенет претходно изјави дека израелските власти не треба да ги толерираат запалливите балони и на нив треба да одговараат како на ракети.

Би можело да ве интересира

Израел повторно бомбардираше палестински позиции во Појасот Газа

Ана Ололовска

Од Израел полета првиот директен комерцијален лет за Мароко

Ана Ололовска

Израелската армија го гранатираше јужниот дел на Либан како одговор на истрелувањето две либански ракети

Ана Ололовска

Од Либан утринава лансирани две ракети врз Израел, нема загинати и штети

Ана Ололовска

Израел изврши воздушен напад врз Сирија

Ана Ололовска

Израел ќе преземе мерки доколку НСО групата е одговорна за следење на новинари

Ана Ололовска