ВИДЕО: Италијански мафијашки бос избега од затвор, никој не забележа дека го нема два часа

Од:

Италијанскиот мафијашки бос Марко Радуано (40) побегнал од затворот Баду е Карос на Сардинија. Радуано се спушти по ѕидот на затворот со помош на импровизирано јаже што го направи од чаршафи.

Следните два часа никој не ни забележал дека мафијашкиот бос избегал од максимално обезбедената ќелија бидејќи во оперативната соба немало луѓе и никој не ги следел снимките од камерите.

Додека официјалните лица го истражуваат нарушувањето на безбедноста што овозможило бегство, на социјалните мрежи се појавија снимки од бегството. Камерите го снимија шефот на мафијашкиот клан Сакра Корона Унита облечен во тренерки како се спушта по камениот ѕид користејќи јаже за постелнина пред да скокне на тревата долу и да избега.

Радуано беше уапсен во 2018 година и осуден на 18 години затвор за шверц на кокаин, но се соочи и со обвиненија за убиство.

Тој беше шеф на насилна мафијашка група позната по тоа што ги убива ривалите со сачмарка во главата за да не може нивните тела да бидат изложени во отворени ковчези на погребите. Недолго по бегството на Радуан, огнометот почна да одекнува во неговиот роден град Виесте, но градоначалникот на градот ги негираше информациите дека прославата е поврзана со бегството од затвор.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Загина жена, а најмалку 17 лица се повредени во пожар во зграда во Рим

Горан Наумовски

Тајни израелски и италијански агенти меѓу жртвите во несреќата на езеро во Италија

Катерина Павлова-Николовска

Водата во главниот канал во Венеција стана флуоресцентно зелена

Горан Наумовски

ВИДЕО: Еруптираше вулканот Етна – откажани сите летови

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Катастрофа во Италија: 13 загинати во поплави, над 10.000 раселени, штета од милијарди евра

Горан Наумовски

Бројот на жртвите од поплавите во Италија се искачи на 13, луѓе се удавиле во своите куќи

Ана Ололовска