(ВИДЕО) Иранските командоси скокнаа од хеликоптер на танкер што превезуваше американска нафта

Од:

Иранската државна телевизија објави видео од маскирани поморски командоси како скокаат од хеликоптер во Оманскиот Залив на танкер што пренесува нафта во САД.

Заплената во четвртокот на турската сопственост Advantage Sweet беше последното запленување на танкер од Иран и доаѓа во време на зголемени тензии со САД околу нуклеарната програма на Техеран.

Иранските власти тврдат дека танкерот е запленет откако се судри со ирански брод, но нема докази кои ги поткрепуваат таквите наводи. Досега Техеран ги користеше запленетите бродови како валута во преговорите со Западот.

Видеото покажува како командоси се спуштаат на палубата на танкерот од хеликоптер во воздух користејќи јажиња. На фотографијата се гледа еден командос со крената тупаница откако очигледно ја презел командата со бродот.

Петтата флота на американската морнарица соопшти дека запленетиот танкер е најмалку петти комерцијален брод запленет од Техеран во последните две години.

– Континуираното вознемирување на бродовите од Иран и мешањето во правата на навигација во регионалните води претставуваат закана за поморската безбедност и глобалната економија – се вели во соопштението на Петтата флота.

Би можело да ве интересира

Иранските беспилотни летала „Шахед“ содржат европски компоненти

Мохаџер-10: Дрон со најдолг дострел во светот

Уапсен таткото на Махса Амини: Му се закануваа да не ја одбележи годишнина од смртта на ќерката

Годишнина од смртта на Махса Амини: Иранските власти стравуваат од немири

Горан Наумовски

САД ја запреа испораката на сурова нафта од Иран и запленија 980.000 барели

ВИДЕО: Терористички напад во џамија во Иран, четворица убиени