ВИДЕО: Илјадници Кубанци бараа смена на претседателот, тој вели виновни се Американците

Од:

Илјадници Кубанци вчера излегоа на улиците низ целата земја и извикувајќи „слобода“ побараа оставка од претседателот Мигел Дијаз-Канел.

Според светските агенции, ова се „најголемите антивладини протести во комунистичката земја во последните неколку децении“.

Протестите избувнаа во екот на најтешката економска криза од распадот на Советскиот Сојуз, поранешен сојузник на Куба, но и рекорден број заразени со коронавирус, а луѓето го креваат својот глас поради недостиг на храна, кршење на граѓанските слободи и начинот на кој владата се бори против пандемијата.

Илјадници вчера се собраа во главниот град на Куба, Хавана, барајќи Дијаз-Канел да си замине од власта, додека владините приврзаници носеа кубански знамиња и го извикуваа името на поранешниот лидер Фидел Кастро.

На улиците имало и џипови на специјалните единици, кои носеле пушки, а присуството на полицијата било големо дури и откако демонстрантите си заминале дома.

Лидерот на кубанската Комунистичка партија Дијаз-Канел, во телевизиски говор за немирите ги обвини САД кои во изминатите години го засилија повеќедецениското трговско ембарго.

Тој верува дека голем број демонстранти биле искрени, но биле изманипулирани од САД, кои „ја организирале кампањата на социјалните мрежи, со помош на платеници на теренот“.

Кубанскиот претседател предупреди дека нема да се толерираат нови провокации, и ги повика неговите приврзаници да се спротивстават на ваквите провокации.

Вршителката на должност заменик државен секретар Џули Чунг изјави дека е длабоко загрижена поради „повиците за борба“ на Куба, додавајќи дека САД стојат зад правото на кубанскиот народ на мирно собирање.

Би можело да ве интересира

САД ја осудија забраната за оддржување сенационален протест на Куба

А1он

Кубанската опозиција не се откажува од протестот и покрај забраната

Ана Ололовска

Девет кубански бејзбол репрезентативци пребегнаа во Мексико

Ана Ололовска

Извештај на кубански научници: Немало мистериозни напади на научници

Ана Ололовска

Кубанската амбасада во Париз нападната со молотови коктели

Ана Ололовска

Америка и 20 нејзини сојузници ја осудија Куба за наводното кршење на човековите права

Жарко Настоски