ВИДЕО: Илјадници демонстранти се обидуваат да влезат во грузискиот парламент

Од:

Илјадници демонстранти се обидоа да ја влезат во зградата на Парламентот на Грузија во главниот град Тбилиси, откако се собраа на анти-владиниот митинг барајќи оставки на високи функционери во владата.

Околу пет илјади луѓе се собраа пред Парламентот, во знак на протест поради учеството на руската делегација на седницата на Интерпарламентарното собрание за Православието, во организација на Тбилиси.

Тензиите се ширеа за време на седницата во Собранието денеска. Пратениците од опозицијата беа навредени од присуството на членот на руската делегација Сергеј Гаврилов, кој се обрати на собирот од седиштето на спикерот на Собранието. За време на паузата, тие го окупираа подиумот каде стои говорникот и го спречија продолжувањето на самитот.

Демонстрантите се обидоа да влезат во дворот на Парламентот, кој беше заштитен од специјалните сили.

Грузиското министерство за внатрешни работи побара од толпата да се воздржи од нелегални активности, ветувајќи „дека ќе ги искористи сите средства во рамките на Законот“ за да го врати редот.

Опозицијата вети дека луѓето ќе останат на улиците се додека претседателот на парламентот Иракли Кобахиѕе и неколку други високи функционери, кои дозволија тоа да се случи, да дадат оставки.

Министерот за внатрешни работи, за новинарите изјави дека е подготвен да одговори на барањата на демонстрантите, велејќи: „Нема проблем. Јас ќе поднесам оставка ако има таква потреба“.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека „радикалната опозиција во Грузија експлоатира важен меѓународен форум чија цел е обединување на православните народи во светот, да се ослободи антирускиот став“.

Би можело да ве интересира

Поранешниот претседател на Грузија, Саакашвили ќе биде заменик на украинскиот премиер

Ана Ололовска

Грузија: Поради коронавирусот четирите најголеми градови од утре ќе бидат затворени

А1он

САД со осуда за Русија за кибер нападите во Грузија

САД ја зголемуваат помошта за Грузија

Парламентот во Грузија четири часа ја запре работатa поради „хемиски напад”

Грузискиот парламент ја обнови работата по растерувањето на демонстрантите