ВИДЕО: Илегален фестивал во Франција: Се собраа 30 илјади луѓе, отворено истрага

Од:

Десетици илјади луѓе се собраа на нелегален техно фестивал во текот на продолжениот викенд во Франција. Фестивалот беше отворен во четвртокот, а веќе 86 фанови добија медицинска помош. Цивилната заштита, Црвениот крст, волонтери и 240 полицајци се распоредени на местото на фестивалот, соопшти вчера одделот Индре во централна Франција.

Околу 30.000 луѓе веќе дојдоа на фестивалот Текнивал кој се одржува во селото Вилегонгис, а за време на викендот се очекуваат и до 40.000, пренесува France Info. Според други проценки, оваа бројка се движи до 60.000.

Властите не биле однапред информирани за местото на одржување на Текнивал, фестивал познат низ Европа. И покрај забраната за спонтани музички фестивали, властите одлучија да не ги растераат учесниците и да се грижат за нивната безбедност.

Организаторите го поставија фестивалот практично преку ноќ, на празен терен. „Нема да ги оттргнеме, ги има премногу“, вели сопственикот на таа нива, додавајќи дека само сака журкачите да не оставаат зад себе празни канти со пиво и друго ѓубре.

Лекарите и медицинскиот персонал од Универзитетската болница во Рен беа испратени на местото на фестивалот за да бидат во состојба на готовност во случај на итни случаи. Како што изјави шефот на службата за итни случаи на болницата за France Info, повредите што лекарите ги забележале биле главно итни случаи поврзани со алкохол и дрога. Иако властите дозволија фестивалот да се одржи, неговите организатори се под истрага.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Торнадо во Франција уништи неколку куќи

Крвава освета на студент во Париз: Чекаше една година, па потоа го уби професорот

ВИДЕО: Снимен моментот на големиот одрон во Франција, огромен облак го прекри мостот

Катерина Ѓуровски

Франција издвојува 200 милиони евра за уништување на вино

(ВИДЕО) Голем пожар на југот на Франција, луѓето панично бегаат, евакуација на кампови

Најмалку 11 лица загинаа во пожар во одморалиште во Франција