ВИДЕО: Хутите заробија илјадници саудиски војници, запленета е и воена опрема

Од:

Јеменските бунтовници Хути спроведоа огромна воена операција на границата со саудиската провинција Наџран, за време на која беа заробени неколку илјади војници.

Во оваа прилика беа запленети неколку стотици возила на арапската коалиција, изјави британскиот генерал Јахја Сариа, официјален портпарол на вооружените сили на движењето, за Прес ТВ.

“Вооружените сили на Јемен објавија дека е извршена голема воена операција на оската на автопатот. Непријателот претрпе големи загуби во технологијата и работната сила. Илјадници непријателски војници се заробени, стотици убиени и ранети”, рече Сариа.

Меѓу другото, во рок од 72 часа по операцијата Хутите, тие беа во можност да опсадат „три воени бригади на непријателските сили“, кои беа целосно уништени, а со тоа „ослободија“ стотици квадратни километри. Според него, одземена е голема количина оружје, вклучувајќи стотици возила.

Помеѓу затворениците се наоѓаат саудиски војници и офицери, многу команданти и војници од други националности.

Претставникот на Хутите увери дека затворениците биле третирани „во согласност со верските принципи, обичаи и традиции на Јемен“.

Сариа исто така изјави дека тие имаат намера да побараат од „непријателот да разменат затвореници“. Тој додаде дека бунтовниците, покрај копнените сили, за време на операцијата користеле и противвоздушни и ракетни сили, како и единици кои имаат задача да лансираат ударни беспилотни летала.

Конфликтот во Јемен започна во 2014 година, кога главниот град Сана го презедоа бунтовниците шиитски Хути, поддржани од Иран.

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија во 2015 година започна борба против Хутите и илјадници цивили беа убиени во воздушни напади на коалицијата. Саудиската коалиција досега ниту ги потврди, ниту ги негираше овие информации, пренесува Спутник.

Би можело да ве интересира

Саудиска Арабија почнува со третата фаза на испитување на кинеската вакцина против Ковид-19

А1он

Најмалку 17 лица загинаа во поплавите во Јемен

А1он

Хутите тврдат дека собориле американски дрон во северен Јемен

Ана Ололовска

Во Јемен смирување на тензиите меѓу сунитите сојузници

Ана Ололовска

Илјадници луѓе во Јемен би можеле да починат од колера

Ана Ололовска

Аџиите почнаа да пристигнуваат во Мека

Ана Ололовска