ВИДЕО: Холандски новинар „упадна“ на доверлива видео конференција на министрите за одбрана на ЕУ

Од:

Холандски новинар успеа за се приклучи на доверлива видео конференција на министрите за одбрана на Европската унија. Даниел Ферлан се приклучи на состанокот откако холандската министерка за одбрана случајно ги поставила податоците за логирање на Твитер. Кога сфати каде е, новнарот почна да им мафта на министрите.

„Знатете ли дека сте на доверлива конференција“ – праша високиот претставик на ЕУ за надаворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел.

„Да, да, извинете. Јас сум новинар од Холандија. Жал ми е што ја прекинав конференцијата. Си заминувам“ – одговори Ферлан додека министрите се смееја.

Борел го праша дали е свесен дека прави кривично дел и му препорача да се исклучи побрзо додека не стигнала полицијата.

Видеото на Твитер го закачи директорот на „Transparency international EU“, Михаел ван Хултен со коментар „Врвна комедија“.

Би можело да ве интересира

ЕК: Поврзаноста на владеењето на правото и буџетот е во согласност со ЕУ 27

Ана Ололовска

Рот: Македонија запиша историја со договорите со Бугарија и со Грција, тоа сега треба да се награди

Катерина Павлова-Николовска

Унгарија и Полска не попуштаат пред Брисел: Владеењето на правото не може да биде услов за парите од ЕУ

Жарко Настоски

Властите во некои земји-членки на ЕУ се обидуваат да ги замолчат медиумите, предупреди Европскиот парламент

Жарко Настоски

Мерките на ЕУ за обнова на важните морски екосистеми не вродија со плод, утврдија ревизорите

Жарко Настоски

Во ЕУ се влошени основните права, предупредуваат европратеници

Жарко Настоски