(ВИДЕО) Хаос во Тбилиси: Полицијата со водени топови и солзавец против демонстрантите

Од:

Во Тбилиси и денеска повторно се одржуваат протести на кои демонстрантите бараат предвремени избори, а што полицијата употреби солзавец и водени топови за да ги одврати демонстрантите од зградата на Парламентот.

Еден дел од полициските сили за разбивање на демонстрациите се распоредени на главната авенија во Тбилиси, додека други се обидуваат да ги спречат демонстрантите да влезат во зградата на Парламентот.

Ова е втор ден протести кои почнаа откако Парламентот минатата недела не успеа ги усвои планираните изборни реформи, односно преминување на целосна пропорционална застапеност од сегашниот мешан систем.

Полицијата уапсила неколку демонстранти, а организаторите тврдат дека се приведени десетина лица.

Вчера во Тбилиси демонстрираа околу 20.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Поранешниот претседател на Грузија, Саакашвили ќе биде заменик на украинскиот премиер

Ана Ололовска

Грузија: Поради коронавирусот четирите најголеми градови од утре ќе бидат затворени

А1он

САД со осуда за Русија за кибер нападите во Грузија

САД ја зголемуваат помошта за Грузија

Парламентот во Грузија четири часа ја запре работатa поради „хемиски напад”

Грузискиот парламент ја обнови работата по растерувањето на демонстрантите